KANJI CLASS

 

Cykl trzech rzeźb zrealizowany w 2010 r. podczas pobytu na stypendium rządu japońskiego na Uniwersytecie Hokkaido w Iwamizawa i Sapporo w Japonii.

Rzeźby inspirowane są chińskimi znakami używanymi w piśmie japońskim (Kanji) i są propozycją nowego, trójwymiarowego spojrzenia na tradycję Shodo, czyli wielowiekową sztukę malowania znaków pędzlem i tuszem.  Jest to reprezentacja trzech znaków wybranych ze względu na swoją formę jak i treść. Pomimo, iż starają się zachowywać sztywne zasady pisania Kanji, są artystyczną interpretacją kogoś patrzącego na ten skomplikowany język z zewnątrz, bardziej swobodnie niż Japończycy, którzy poddani są wieloletniej edukacji w tym zakresie i często nie wyobrażają sobie zmian w rygorystycznych zasadach pisowni znaków.  Rzeźby wykonane są z dębowego drewna typowego dla Hokkaido (jap. Nara) oraz szarego granitu.

Cykl wystawiony był w Sapporo Clock Tower Gallery w marcu 2011 r. a obecnie stanowi część stałej kolekcji w Mikasa Modern Art Museum na Hokkaido w Japonii.

[strona główna]